Bolesti chrbtice vedia byť veľmi nepríjemné

Aj vy sa často potýkate s problémami, o ktorých ste si mysleli, že sú už nadobro preč, no po pár dňoch alebo týždňoch sa opäť vrátia? Práve bolesti chrbtice patria k tým typom nepríjemností, ktoré majú rôzne príčiny, takže pokiaľ vyriešite jednu, neznamená to, že o pár dní vás neprekvapí ďalšia. Pre samotných pacientov je tento problém veľmi nepríjemný, nakoľko obmedzuje človeka v bežnom fungovaní. Mnohokrát nie je možné udržať telo v jednej polohe a najuvoľňujúcejšie pri takýchto stavoch býva si ľahnúť na posteľ alebo na zem. Existujú ale aj iné možnosti utlmenia bolesti chrbtice, možno nejaké cviky alebo je nutné vždy zájsť za lekárom?

muz s bolestou chrbticeAké sú dôvody jej vzniku?

Bolesť chrbta má rôzne príčiny. Môže ísť o nevinné dôvody, no príčinou môžu byť aj vážnejšie choroby a onemocnenia. Klasickým príkladom sú nepríjemnosti v danej časti tela v dôsledku nesprávneho držania tela pri chôdzi, v sede, v stoji, nesprávne ležanie a zaspávanie, nevhodný matrac, nevhodná obuv, zlá pozícia pri zdvíhaní ťažších predmetov atď. Niekedy nás táto nepríjemnosť prepadne znenazdajky, ak urobíme nejaký rýchly pohyb v zlej polohe.

Bolesti chrbtice mnohokrát pozorujeme práve u starších ľudí, u ktorých mohlo dôjsť k prirodzenému opotrebovaniu niektorých kĺbov, svalov, platničiek, väzív atď., čo sa teda prejavuje aj týmto spôsobom. Okrem toho je bolesť chrbtice typická pre úrazové stavy, prebiehajúce infekcie, zápaly, choroby (napr. reuma, ochorenia vnútorných orgánov), nádory. Častou príčinou je aj nadváha či tehotenstvo. Tieto dôvody menia postupne vášmu telu ťažisko, čo sa odrazí v podobe nepríjemností.

Kde sa bolesť chrbta prejavuje?

Príznaky sú taktiež rôzne a signalizuje ich nepríjemný pocit na rôznych častiach chrbtice. Môžu sa vyskytovať v krčnej chrbtice medzi lopatkami alebo pod nimi, siahať môžu až do hlavy. Bolestivý však môže byť každý a jeden stavec chrbta, čo je najviac zapríčinené úrazom. Okrem toho je veľmi častým prípadom aj bolesť krížov, ktorá sa nachádza v oblasti nad zadkom a pod zaoblením chrbta. Nemusí sa prejavovať rovnomerne, ale môže sa viac vyskytovať na pravej alebo na ľavej strane. Horšie je, ak siaha až do stehien alebo aj spôsobí úplne seknutie resp. znemožnenie vášho pohybu. Vtedy dochádza k zaseknutiu svalu alebo platničky, čo zablokuje kĺby. Z toho dôvodu je pohyb nieže bolestivý, ale v mnohých prípadoch nemožný a pomôže len pokoj, lekárska injekcia alebo ortopéd či fyzioterapeut.

Masť, krém, gél či balzam na domáce použitie

Bolesti chrbtice si zvykneme liečiť najčastejšie doma bez toho, aby sme navštívili lekára. Je to rozhodne pohodlnejšie, ako chodiť hore-dole a možno aj dlho čakať v čakárni. Ak príčina tejto nepríjemnosti nie je závažná, pokojne ju môžete riešiť a liečiť v pohodlí vášho domova. V lekárňach a na internete máte k dispozícii celé množstvo prípravkov na bolesti chrbtice aj bez predpisu. Väčšinou ľudia vsadia na krémy, gély, masti, balzamy, hrejivé náplaste či ožarovanie červeným svetlom, v kurze sú stále aj obyčajné tabletky proti bolesti. Dôležité je ale vedieť, kedy môžete ktoré liečivo použiť. Masáže a teplo je vo všeobecnosti skutočne príjemné a uvoľňujúce, no v niektorých prípadoch si môžete uškodiť. Hlavne teda vtedy, ak je vaša bolesť chrbta zapríčinená zápalom, infekciou alebo chorobou, čo ich stav môže len zhoršiť. Pri obyčajných problémoch, aké sú slabšie úrazy, zlé držanie tela a iné vyššie uvedené príčiny vzniku, je však použitie gélu, krému, hrejivých náplastí či masáže veľmi prospešné. Ak vám masáž robí neodborník, nech rozhodne na boľavú oblasť netlačí.

Ako ináč liečiť bolesti chrbtice

Nepríjemnosti tohto typu môžete utlmovať pomocou vyššie uvedených prípravkov, no najdôležitejšie je vyriešiť príčinu ich vzniku. Okrem rôznych prípravkov môžete vyskúšať aj odbornú pomoc fyzioterapeuta alebo ortopéda, ktorí budú postihnuté miesto riešiť buď špeciálnymi cvičeniami alebo masážami. Úplne bezplatnou metódou liečby bolesti chrbta sú cviky, ktoré môžete vykonávať aj  priamo u vás doma. Pokiaľ si ste istý správnou technikou ich vykonávania a tým, že príčina nepríjemností nie je závažná, môžete vyskúšať hneď niekoľko cvikov. muz precvicujuci chrbticu

Najobľúbenejšie a najúčinnejšie bývajú napr. ľah na tvrdú podložku a naťahovanie. Naťahovať sa môžete so vzpriamenými rukami aj o zárubňu. Efektívne bývajú aj tzv. zvieracie cvičenia ako mačka či kobra. Turecký sed s vystretým chrbtom je taktiež veľmi uvoľňujúcu. Známym veľmi nápomocným, no pre niekoho možno príliš nebezpečným je aj tzv. mŕtvy ťah. Z iných cvikov na boľavý chrbát môžeme zmieniť šípku, mostík, plávanie, otáčanie hlavy atď.

Ak vás trápi bolesť chrbta, dávajte si pozor predovšetkým na to, aké máte držanie tela v rôznych situáciách. Ak sa neviete kontrolovať, poproste niekoho blízkeho, aby vás na to upozorňoval.

Kedy zájsť za lekárom?

Aj zdanlivo nevinná bolesť chrbtice môže predstavovať závažný problém, o ktorom sme sa zmienili vyššie. Ak ste aplikovali všetko, čo ste mohli, rôzne gély, krémy, balzamy, zábaly, hrejivé náplasti, tabletky či cvičenia a nepríjemnosti stále pretrvávajú či sa dokonca stupňujú, rozhodne to neodkladajte a zájdite za vašim doktorom. Ten vás preskúma bližšie a určí lepšie príčinu problému, ktorá môže byť mimochodom aj takáto https://www.webmd.com/back-pain/guide/understanding-back-pain-symptoms.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navigation